Ha ide kattintottál, azt kell feltételeznem, hogy van megfelelő technikai tudásod grafikus munkavégzés terén. Ami a szoftveres kreatív munkát illeti, korábban is voltak sikereid és eredményes munkáid. Természetesen fejlődni mindig lehet és kell is, ez egy gyorsan változó szakterület.
De akkor mégis miről lehet itt szó? Biztos, hogy nem szoftverekről és újabb technológiákról, arra ott van csilliárd mennyiségű fizetős tanfolyam.
Ha rendelkezel piacképes tudással (ezt már a régebbi sikerek is alátámasztják), akkor mégis miért olyan nehéz új munkahelyet találni, új ügyfelet, magasabb bérezést elérni a jelenlegi munkahelyen, miért egyre nehezebb dolgozni a jelenlegi csapatban, vállalkozásban? Ezek mind olyan kérdések, amelyek nem a tudástól, a kreativitástól függenek, hanem a személyiségünk ismeretétől, a célok ismeretétől és hogy ezeket hogyan kommunikáljuk le saját magunkkal és a környezetünkkel. Ezeknek függvényében vajon jól vagy megfelelően menedzseljük a pályafutásunkat? Jó helyen vagyunk most? Jól érezzük magunkat a jelenlegi helyzetünkben? Ha nem, akkor miért nem? Jó irányba tartunk? Jó nekünk ez a munkahely? Jó ez a vállalkozás? Jó lehet ez a CV vagy portfólió? Egyáltalán akarunk-e változtatni a jelenlegi helyzetünkön? Min kell változtatnunk ahhoz, hogy számunkra kedvezőbb helyet foglaljunk el a szakmában, mind szakmai megbecsülés terén, mind egzisztenciálisan? Min kell változtatni ahhoz, hogy megtaláljuk a megfelelő munkahelyet vagy ügyfelet? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk.
Vannak rossz hírek a szakmát illetően, meg vannak jó hírek. Itt csak a jó hírekkel foglalkozunk. A jó hír az, hogy rászántad az időt és eljutottál az olvasásban idáig. Ebből már megvan a kezdeti tőke, az alap, amivel elindulhatsz. Az alapunk az, hogy a gondolataid közé férkőzött, hogy lehetne ebben a grafikus szakmában jobban is működni. Legyen az magasabb pozíció vagy fizetés, új, izgalmasnak tűnő munkahely, új projekt vagy teljes szakterület váltás.
A lényeg az, hogy vannak pozitív képességeid, amelyekre építeni tudsz, van egy elképzelésed, hogyan, milyen módon szeretnél pozitív változást elérni. Ám előfordulhatnak bizonytalanságok, akadályok, amelyek hátráltatják a haladást és eddig nem volt alkalmad külső objektív szakemberrel beszélgetni erről. Derüljenek ki, hogy mik a te rossz híreid és hogyan tudnánk azokat jó hírekre konvertálni, elhagyni a felesleges súlyokat, több hajtóerővel üzemelni.
"Jó nekem ez! Máshol sem jobb!"
Dehogynem! Van jobb és van másképp. Van benne tapasztalatom és rá tudlak vezetni, hogy te is lásd. :)
Akkor jöjjön egy újabb jó hír: a problémáid megoldására csak te tudod a megfelelő válaszokat, a te fejedben vannak
a megoldó kulcsok. Csak kell valaki, aki a megfelelő kérdéseket teszi fel :)
Na ez vagyok én :).
Kérdéseket teszek fel, amelyek mentén, ha minden jól megy, felépíted a saját megoldó stratégiádat a helyzetedre. Ebben tudok neked segíteni.
Fontos játékszabály, hogy csak akkor fogjunk bele, ha valóban rászántad magad a komoly változtatásra. Változtatni akarsz! A coach tréner ülés akkor működik hatékonyan, ha együttműködő vagy. Adott esetben akkor is együttműködő vagy, ha egy-egy kérdés kibillent a komfortzónádból (valahol célunk is), kellemetlenül érint, szembesít valami hiányossággal. Az általam feltett kérdések célja az, hogy jobban megismerd magad, a pozíciódat, a céljaidat a szakmában. Jobban erősítsd a képességeidet és töltsd fel a hiányosságokat tudással. Legyen egy jól működő megoldásod a problémáidra, a feladatokra.
Etikai kódex, amivel működök: az ülések alkalmával, nem foglalkozom szenzitív információkkal, személyes adatokkal.
A személyes életvitel akadályokkal akkor foglalkozunk, ha egyértelműen kiderül az ülések alkalmával, hogy gátolhatják a szakmai/karrier fejlődést. Cégneveket és konkrét személyek neveit megosztani nem kell, ezekkel kapcsolatban nem is kérdezek. Kommunikálhatsz velem külön erre a célra létrehozott mail címmel a jelentkezés alkalmával, csak keresztnévvel. A kinyert információkat a coach etikai kódexnek megfelelően bizalmasan kezelem, az információk a foglalkozást követően megsemmisítésre kerülnek. Az ülések alkalmával kizárólag a karriert érintő kérdésekkel foglalkozunk. A Business Coach tevékenységről bővebben itt:
A lehetséges megoldási stratégiákra koncentrálunk a meglévő pozitív képességekre építkezve. Fontos megjegyezni, hogy a business coach tevékenység nem pszichológus munka vagy terápiás kezelés, inkább rokonítható a tréneri/edzői tevékenységhez.
Az ülések alkalmával (5 alkalom) feltérképezésre kerülnek az alábbiak:
• célok ismerete, céltudatosság
• akadályok és problémák ismerete
• pozitív képességek és önértékelés, önkritika
• életút és életvitel előnyei és hátrányai
• a pozitív képességek alapján lehetséges problémamegoldó stratégiák építése
• lehetséges megoldások szimulálása, fontossági sorrendek
• forgatókönyv, A és B terv a célok eléréséhez
Az ülések célja, hogy az ügyfél saját magától jöjjön rá a lehetséges megoldásokra, a saját pozitív képességeit hasznosítva. Kvázi az ügyfél fejében már ott vannak a megoldóképletek, a coach célja, hogy a kérdéseivel ezeket a képleteket előhívja. Az ügyfélben felépüljön a teljes meggyőződés és az önbizalom, hogy a problémákra, kihívásokra a saját elméjében rejlenek a helyes válaszok, azok a válaszok, amelyek számára optimálisak. Amely válaszok megfelelnek arra, hogy képes legyen jó döntéseket hozni, az akadályokat legyőzni, elérni a célhoz.
A coach csak kérdez és a kérdéseivel irányítja a beszélgetést. A kérdezésnek számtalan technikája létezik és elfogadott ezen a területen. Leggyakrabban a nyitott kérdés a fő eszköz, amire nincs eldöntendő jó vagy rossz válasz, csak válasz van.
A beszélgetések kimenetele, az ügyfél stílusa, modora a későbbiekben hatással van arra, hogy a coach milyen típusú kérdéseket tesz fel. Annak érdekében, hogy leragadt problémákat elmozdítsunk, zárványokat feloldjunk, túl kényelmes komfortzónákból kilépjen az ügyfél (hamis illúzió, negatív szemlélet, előítélet, túlzott optimizmus vagy pesszimizmus), a coach irányíthat és befolyásolhat kérdésekkel, konfrontatív vagy kevésbé kellemes kérdéseket is feltehet. Felveheti az ördög ügyvédje stílusát, amely képességeket tesztel, elfogadható módon provokál. Másik fontos eszköz a folyamatos ismétlés, amire már van jó megoldás, azt mindig ismételni kell, hogy az teljesen beépüljön, rutinná váljon.
A cél az, hogy az ügyfélnek a fentebb írt módon a lehető legjobb megoldási stratégiát építsük fel, a már meglévő pozitív képességeiből építkezve. Az ügyfélnek együttműködőnek kell lennie, a kérdésekre válaszolnia kell, csak így érheti el a célját az ülésezés, illetve így kerülünk közelebb ahhoz, hogy a végső célt elérjük. A coach nem foglalkozik a múlttal, csak a jelennel és a jövővel. Kivétel ez alól az, ha a múltban olyan traumákat szenvedett el az ügyfél, amelyek nehezítik a jelenlegi problémák megoldását. Itt sem eshet szó terápiáról, a coach a meglévő pozitív képességekkel próbálja meg tovább vezetni az ügyfelet. Ha ez a folyamat sikertelen vagy beég, akkor a coach felfüggeszti a további ülésezést és pszichológus szakembert javasol.
Bár ugyan az életem jelentős részét műszaki/informatikai területen dolgoztam le, mégis rendelkezem humán beállítottsággal.
2010-ben végeztem a Szegedi Tudományegyetem kommunikáció- médiatudomány szakán, már akkor tudtam, hogy van érdeklődésem a területtel kapcsolatban. A korábbi egzisztenciális igények és célok a műszaki pálya felé sodortak.
Egészen addig, amíg nem kezdtem el magamat elemezni az utóbbi 5-6 évben, ehhez munkavállalás terén megrázó élmények is párosultak. Egyszerűen meg akartam érteni az engem ért ingereket és a rájuk adott válaszaimat, ezért elvégeztem a business coach képzést 2021-ben. Mi tartott ilyen sokáig? Addig nem mertem belefogni a munkába egy ki sem hűlt oklevéllel, amíg nem olvastam, tanultam eleget, végül egy újabb munkavállalói trauma után ismertem fel, hogy az önbizalmamat teljesen megfojtották rossz vezetési stílussal, egyszerűen nem saját magamat képviseltem.
Az önbizalom teljes leépülését, a burnout végső stádiumát éltem át. Miután ez véget ért, szerencsére nem az volt a válaszom, hogy kirakok mindent az ablakba és elmegyek árkot ásni, mert biztos azt érdemlem. Hanem épp ellenkezőleg, azt a rengeteg tudást és tapasztalatot, amit szereztem, elővettem és elkezdtem velük dolgozni. Visszaraktam az önbizalmamat a helyére, ahová való, a félelmeket meg eldobtam. Azt azért a pontosság kedvéért hozzátenném, hogy sokat segített ebben a feleségem is (egyébként ő is coach). Fiatal felnőttek tréningelését vállaltam, akár pro bono is, hogy megfelelő gyakorlatot szerezzek. Többnyire eddig sportolók és művész növendékek voltak az ügyfeleim, akik valahol elakadtak a karrier építkezésben.
Nem pszichológus vagyok, a business coach nem az, ahogy egyik coach vonal sem. Én csak kérdéseket teszek fel neked, a válaszokat te adod. A te válaszaiddal dolgozunk, azokból épülünk. Nincsenek rossz válaszok, minden válasz egy válasz. Hidd el, van elég eszköztáram és módszerem arra, hogyan tegyek fel kérdéseket, hogy az a javadat szolgálja, dolgozni tudjunk.
▪ minden 18. életévét betöltött munkavállalónak vagy vállalkozónak segíteni tudok, aki segíteni akar magán. Az ülések száma általában 5 alkalom, 60 percesek. Előfordulnak feladatok és tesztek is, esetre válogatom.
▪ februárra vonatkozólag, 4 alkalmas térítésmentes ülésezést ajánlok fel, jelentkezési határidővel!
▪ kizárólag ezen a landing oldalon olvasható információk érvényesek a térítésmentes ajánlattal kapcsolatban!
▪ összesen 5 ülésezés (egy ülésezés 60 perc), ára ülésenként: 15 000 Ft
▪ az ülések munkaidőn kívüli tevékenységben tudnak működni, egyeztetés tárgyát képezik
▪ az ülések online felületen zajlanak
▪ az ülések alkalmával kérdéseket teszek fel, adott esetben megoldandó feladatot is adhatok vagy házi feladatot a következő ülésre
▪ az ülések tartalmáról bővebben itt >> olvashatsz <<
▪ működő e-mail a jelentkezéshez, kommunikációhoz
▪ webkamera az online felülethez (a coach munkavégzés elengedhetetlen feltétele,
hogy a kérdések feltevésénél figyeljük az ügyfél reakcióit is)
▪ időbeosztás rugalmasság, pontosság, szóbeli megállapodás betartása, kooperáció
Minden 18. életévet betöltött személy. Grafikus szakmai szinten lehet: junior vagy senior. Munkavállaló vagy vállalkozó.
Az ülések magyar nyelven zajlanak.
A coaching módszer alapja a kérdezés, a meglévő pozitív képességekre építünk. Nyitott, fókuszált, összegző, tematizált, szembesítő, provokatív, emlékeztető és egyéb típusú kérdések állnak rendelkezésre. A kérdezés célja, hogy gondolatokat ébresszen, amelyekből megoldások születhetnek a feladatokra, problémákra. A tréner alkalmazhat különböző kitöltendő teszteket, amelyekből számszerűleg is kiderülhetnek, hol vannak hiányosságok, mely megoldási módszereken kell még javítani.
A hatékony munkavégzés és önérvényesítés alapja, hogy képesek legyünk megnyerő szavakkal, határozott fellépéssel előadni az adott terv vagy termék tulajdonságait. Az ülések alkalmával a legváratlanabb pillanatban kaphatunk prezentációs feladatot, amikor is hosszabb vagy rövidebb idő alatt, egy terméket kell fejlesztenünk és prezentációt készíteni róla. A prezentációk 5 percnél nem hosszabbak. A feladat után, közösen kielemezzük mennyire járhattunk sikerrel, hol vannak hiányosságok.
A tréner hirtelen munkaadó vagy ügyfél bőrébe bújik és bejelentkezik telefonon. A fiktív tárgyalás valósághűen próbálja visszaadni, milyen szituációk és megoldandó feladatok várhatnak ránk, amikor váratlanul a semmiből felhívnak minket. A módszer célja, hogy felmérjük, mennyire fejlett a kommunikációnk, mennyire asszertív, mennyire vagyunk flexibilisek, az önbizalmunk a helyén van-e.
A fiktív beszélgetést követően kielemezzük a történteket.
A szimulációs feladatok egyik fontos kiegészítő eszköze lehet a játék. Ennek legismertebb formája a kártyajáték. A forgalomban lévő klasszik life coach kártyapaklikon kívül, más játékosabb módszer is létezik. Ilyen az, amikor pakliból húzunk és rövid megoldandó feladatokat kapunk, vagy egy meghökkentő/ bonyolultabb karrier kérdésre válaszolni kell. Jelenleg a OM Design Card ezt a játékélményt képes nyújtani. A kártya online játszható.
A trénernek nem célja a portfóliót minősíteni/ véleményezni. Azonban itt is él a szabály, hogy kérdéseket tehet fel. Ezekből a kérdésekből könnyen kiderülhet, milyen további lehetőségek rejlenek az adott portfólióban. Mint az már fentebb is kiderült, a cél az, hogy minél több új gondolat merüljön fel, hiszen ezek viszik előre a fejlesztést. Adott esetben az ülésezés végére a portfólió teljesen át is alakulhat részben vagy egészben.